Інструменти доступності

Оглядовий меморіал "Панорама Фесті"

panorama festiМеморіальна споруда була створена з метою відзначення культурно-історичної події, яка полягає у тому, що 120 років тому з цього місця були намальовані ескізи великої панорамної картини Арпада Фесті "Прибуття угорців". У 1896-му, разом з художниками Ласло Меднянським та Єне Барчаи в честь 1000-ліття заснування Угорської Держави було створено монументальне полотно (циклограма площею 1800 м.кв.), робота, яка відтворювала важливий історичний момент угорської нації. На круговому живописному полотні було зображено понад дві тисячі персонажів. Ця велична робота зазнала серйозного понівечення за часів Другої Світової війни, але по її закінченню було докладено немало зусиль щодо її реставрації. Тільки у 1995 році картина набула попереднього вигляду та виставилася на огляд загалу в Угорській Національній галереї в Будапешті.

Ідея створення меморіальної споруди на пагорбі виникла близько півтора роки тому завдяки Адальберту Поповичу, який, літом 2004 року знайшов саме те місце, яке було ідентичним зображеному на полотнах відомого на весь світ художника Арпада Фесті. Започаткував створення меморіалу Голова КМКС у Мукачівському районі Гейза Гулачі. За цей час вдалося знайти спонсорів , які допомогли втілити задум у життя. Це Міністерство закордонних справ Угорщини та Міністерство Юстицій та Державного Управління Угорщини, почесний гість на урочистості Др. Пакозді Чаба та Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бачкаї. Також були присутні Ковач Міклош, Ласло Брензович та голова селищної ради с. Кендерешке Микола Васильович Дуб.

Архітектором меморіалу був Йожеф Галлов, сприяла виготовленню всіх необхідних документів Лопатюк Чегі Хрістіна, а будівництво проходило під умілим керівництвом Аттіли Бугра.

Голова селищної ради Микола Дуб зауважив, що цей пам'ятник знаходиться на околиці міста Мукачева та села Кендерешке, тому, сподівається на те, що меморіал стане важливим туристичним об’єктом. І туристи, які приїздять оглянути Мукачівський замок матимуть змогу відвідати і меморіал Фесті, за допомогою якого зможуть глибше зрозуміти давню історію угорців.

У створенні пам’ятника та охороні об’єкта під час будівництва також допомагала Скаутська група ім.Ілони Зріні з м.Мукачево.

Історик-краєзнавець, почесний голова Закарпатської угорської асоціації Скаутів провів короткий, але дуже цікавий порівняльний екскурс минулого і теперішнього краєвидів. Меморіальна споруда виконана у формі кільця, всередині якого можемо побачити вигравіровану мініатюрну версію панорамної картини Фесті. Зазначимо, що гравюри, виконані на мармурі, є настільки точними, що в них можемо спостерігати дійсно надзвичайно подібні навколишні пейзажі сьогоднішніх, здається зовсім не змінених часом гір та пагорбів довкола Мукачева. Рухаючись по колу, можна розглядати і порівнювати дійсність і зображення. Це легко вдається ще й завдяки тому, що за плин років не було масової вирубки лісів у цих місцевостях, що допомогло зберегти ідентичність панорами.

Цей монумент, розміром з краплю історії, став цілим морем у свідомості угорців, які об’єдналися сьогодні заради минулого, заради майбутнього. Маючи одну думку, одну ціль, мрію було втілено у життя і навіть сонце осяяло урочистий момент відкриття ще одного важливого, і в майбутньому постійного місця об’єднання угорців. Кендерешкеі меморіал став символом єднання угорської нації, символом втілення мрій.

[zt_message_box type="info" extra-class="message-box"]Джерело: "Карпатський об'єктив"[/zt_message_box]
[zt_button type="icon-reveal" size="large" colour="accent" icon="fa fa-camera" link="https://goo.gl/photos/3VxKgaPhEve77d357" target="_blank"]Переглянути фотоальбом[/zt_button]

 

© 2016-2024 Кольчинська селищна рада

Пошук