Краще застерегтися, ніж налякатися: про ймовірний блекаут в Україні

2
+2

2022 11 19 blackaut

росія восени 2022 року двічі масовано атакувала об'єкти енергетичної інфраструктури України. Перша така атака сталася 10 жовтня, коли росіяни випустили близько 80 ракет. Вдруге окупанти випустили по Україні майже сотню ракет 15 листопада. Крім того, росія атакувала Україну дронами-камікадзе. Через це ситуація з електроенергією в Україні критична й з'являються повідомлення про можливий блекаут. Що таке блекаут та чи загрожує він Україні?


Що таке блекаут

Блекаут – це аварія, внаслідок якої стається масове відключення всіх споживачів від електроенергії.

З технічної точки зору – це технологічне порушення в режимі роботи усієї або значної частини об'єднаної енергомережі внаслідок пошкодження (знеструмлення) обладнання електричних мереж або втрати генеруючої потужності електростанцій, що призводить до порушення паралельної роботи елементів і частин енергосистеми, її поділу на частини або відокремлення від неї електростанцій та масового відключення споживачів електроенергії.

Основною характерною ознакою аварії в енергосистемі є раптове і критичне падіння частоти електричного струму. Причинами такого падіння можуть бути аварії на виробничих потужностях генеруючих підприємств, підстанціях і магістральних лініях електропередач. Саме такі об'єкти намагається зруйнувати Росія. Також падіння частоти електричного струму може спричинити кібератака.

Блекаут – це тоді, коли є критичне перевантаження і критичний незбіг попиту електроенергії на її пропозицію, яка забезпечується шляхом передавання її від об'єктів генерації до точок споживання. В такому випадку

Спрацьовує автоматика і вимикає споживачів, від'єднує їх від мережі, щоб вона не перегоріла. Якщо спрацює автоматика, то йде пошук джерела, яке дасть можливість заживити місто. Відтак, якщо джерело є, то відновлення електроенергії – це питання однієї години. Однак, якщо не буде цього джерела живлення і його треба буде надавати через відновлення підстанцій чи ліній, це вже не година, а дні, а може й тижні!


Відтак, шановні мешканці Кольчинської територіальної громади, ми повинні всі разом чітко усвідомити, що кількагодинні систематичні відключення окремих частин вулиць, цілих вулиць, а то й всього населеного пункту – не чиясь прихіть, а менша біда з двох, серед яких більша – БЛЕКАУТ із невизначеним терміном аварійного відключення елетроенергії. Водночас зауважимо, що відключення електроенергії не відбувається локально - на рівні району, або, навіть, області. Прямі команди автоматиці енергосистемам йдуть від НЕК Укренерго. Таким чином, абсолютно безпідставними і безглуздими є:

  • шквали роздратованих дзвінків у "район" чи "область" про "Де світло?! Коли буде?!" – Ні "район", ні "область" не має впливу на цей процес!
  • скарги "Чому нашу вулицю відключать постійно, а сусідню – жодного разу?!" – Систематичність та тривалість відключень кожного конкретного об'єкту залежить від наявності у конкретній зоні певного важливого, критичного інфраструктурного об'єкту - лікарні, насосної станції тощо. Кому "не поталанило" бути сусідом такого важливого об'єкта, того й відключають частіше й надовше.

При всій складності ситуації ми змушені поводитися помірковано: якщо через нашу невдоволеність через те, що "нас обділяють", гіпотетично пішли б на поступки, то блекаут вже не буде розбиратися чому немає води (бо не працюють насосні станції), чому немає газу (бо зупинилися станції прокачки), чому немає тепла (бо зупинилися теплообмінні системи), чому відключаються системи життєзабезпечення у реанімаціях...

Отож, замість того, щоб робити "все назло" (лише питання – кому?!?!) – експлуатувати по максимуму, без божого розказу, все можливе електроустаткування в себе вдома, у той час коли подали елетроенергію, краще звернути увагу:

  • чи потрібні працювати всі морозильні камери, наполовину завантажені, або краще одну спробувати відключити?
  • чи потрібно включати на повну потужність електрокаміни бо "ми звикли при 25 у футболці!", або ж краще надіти поверх футболки джимпер і тримати в кімнаті близько 20?
  • чи не сховати бува електрочайники, елетротостери та інші "прибамбаси цивілізаії" бо "нам так зручно і швидко", або ж краще підігріти воду на газовій плиті/шпорі?

Це лише окремі приклади, навмання вихоплені із ряду інших. А скільки ще можна, роздивившись подумки навколо себе, зробити тимчасові зміни у своєму побуті заради економії елетроенергії? "Чому я повинен економити, а хтось інший жити на широку ногу?" Запам'ятайте! "Вашу електрику" схоснуєте ЛИШЕ ви і більш ніхто! Якщо тепер зекономите, то матимете її потім! Бо ваш особистий внесок у економію елетроенергії зробить хоч на півкроку далі той самий БЛЕКАУТ – тоді коли всім "буде вже досить!" А тоді ж, саме по собі, відпаде питання використання холодильників, морозильників, індукційних електроплит, електрокамінів, жарочних електропечей, мікрохвильовок, комп'ютерів, насосів у системах водопостачання та опалення, електрофенів, тостерів, електрокотлів, пилосмоків, рекуператорів, відеоспостереження, телевізорів..., лампочок, в кінці кінців.

Центр стратегічних комунікацій спростувує один із найпопулярніших фейків Росії про енергосистему України. Росія, після масованих обстрілів, щоб спричинити паніку серед українців, інформує, що може знищити всю українську електроенергетику. Це не відповідає дійсності. Потужність нашої енергосистеми не дозволять росіянам влаштувати тотальний блекаут. Але ми, в свою чергу, повинні максимально допомогти нашим енергетикам здолати спільно енергетичну кризу.

© 2016-2021 Кольчинська селищна рада

Пошук